بیماری های دندان در کودکان

پیشگیری از بیماری های دندان در کودکان

مطالب آموزشی دندانپزشکی کودکان

یکی از تصورات غلط والدین در مورد دندان شیری کودکان این است که چون این دندان ها دائمی نیستند و بعد از مدتی میریزند نیاز به مراقبت در برابر بیماری های دندان در کودکان ندارد. در صورتی که دندانپزشک اطفال توصیه می کند که مراقبت های بهداشتی از دندان ها و تغذیه ای در کودکان می توانند در حفظ دندان های اصلی آن ها کمک موثری باشد. این گونه آموزشی هم برای کودکان می شود تا از دندان خود مراقبت کنند.

مورد مهمی که باعث خرابی و نامرتبی در دندان های دائمی می شود دلیلش برآن است که در حفظ و نگهداری دندان های شیری توجهی نشده است و هنگام خرابی و یا پوسیده شدن دندان های شیری به دندانپزشک اطفال مراجعه نکردند. شیشه شیر و قاشق غذا راهی برای ورود میکروب و آلودگی به دهان بچه است. دهان مادر راه دیگر انتقال میکروب است. بسیاری از مادران هنگام غذا دادن به کودک خود عادت دارند تا قبل از او غذا را مزه کنند که اگر آلودگی وجود داشته باشد به کودک منتقل می شود.

تغذیه کودک در پیشگیری از بیماری های دندان در کودکان

موارد دیگری که والدین می توانند از پوسیده شدن دندان کودکشان جلوگیری نمایند. نظارت داشتن آن ها بر تغذیه کودکشان و جلوگیری از مصرف زیاد مواد مضری است. که برای دندان آن ها ضرر دارد. شیر دادن به کودکان از مواد غذایی است که باعث پوسیدگی دندان آن ها می شود.

مواد خوراکی مانند شکلات ها و شیرینی ها و اسنک ها باعث افزایش پوسیده شدن دندان کودک شما می شود. دندانپزشک اطفال می تواند یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش دریافت مواد پوسیده زا، با توجه به جنبه های اصلی مواد غذایی به شما ارائه دهد. حذف کربوهیدرات ها و کاهش مصرف اسنک ها و نوشیدنی ها و خوراکی های شیرین و چسبناک باعث اصلاح الگوی مصرفی مواد غذایی کودکان می شود. بهتر است وعده های غذایی کودکان به ۳ وعده اصلی و ۳ میان وعده در روز محدود شود. از خوراکی هایی که ساکارز دارند به کودکان جلوگیری شود. والدین سعی کنند تعداد دفعات مصرف شیرینی و شکلات به کودکان را به یک بار در هفته محدود نمایند.

بیشتر بخوانید
حضور یا عدم حضور والدین در زمان درمان

بیماری های دندان در کودکان

بیماری‌های دهان و دندان در کودکان

بیشترین بیماری‌های دهان و دندان در کودکان شامل پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه است که متخصصین اطفال می توانند به راحتی آن ها را بدون درد و خونریزی درمان کنند.

پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دهان و دندان در کودکان است. این بیماری توسط باکتری‌هایی که در دهان وجود دارند و با شیرینی‌های موجود در غذاهای خورده شده در ارتباط هستند، ایجاد می‌شود. در صورتی که پوسیدگی دندان در کودک درمان نشود، ممکن است منجر به درد و خرابی دندان شود.

شما برای رزرو نوبت داندن پزشک متخصص کودکان میتوانید مراجعه کنید.

بیماری‌های لثه

بیماری‌های لثه یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری‌های دهان و دندان در کودکان است. این بیماری به دلیل تجمع باکتری‌ها در لثه و ایجاد التهاب در این بخش بوجود می‌آید. عواملی مانند نبود بهداشت دهان و دندان، فرایند بلوغی، تغذیه نامناسب و وجود ترس و استرس می‌توانند به بروز بیماری‌های لثه در کودکان کمک کنند

نوشتهٔ پیشین
فضانگهدارها دندان کودکان اصفهان
نوشتهٔ بعدی
علت زود دندان درآوردن نوزاد چیست؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonثبت نوبت و مشاوره ‎09137106671