بیماریهای مقاربتی ؛ علائم،درمان و عوارض دراز مدت انها

بیماری مقاربتی، بیماری است که بر اثر داشتن رابطه جنسی بدون محافظت با فرد مبتلا به فرد دیگر منتقل می شود. این کارغالبا از طریق تبادل مایعات بدن بین فرد مبتلا و فرد سالم اتفاق میافتد. مایعات بدن شامل : خون، بزاق دهان، ترشحات واژن (در زنان) و مایع منی و سایر ترشحات از آلت تناسلی مرد است

بیماریهای مقاربتی در طول تاریخ وجود داشته و درهر دوره بر اثر رفتارهای اجتماعی خاص، انواعی از این بیماری ها در مناطق متفاوتی از جهان شیوع بیشتری پیدا می کرده است. اما به دلیل نگرش منفی که در رابطه با طرق انتقال آن وجود داشته هرگز در سطح جامعه و بصورت باز مطرح نشده بودند. در سالهای اولیه دهه هشتاد میلادی با به ثبت رسیدن اولین بیماران مبتلا به ایدز در آمریکا واین حقیقت که درمانی برای این بیماری وجود نداشت مسئولین به فکر افتادند که جوامع باید از وجود این بیماری و طرق انتقال آن با خبر باشند تا بتوانند از خود محافظت نمایند. بنابراین برنامه های متعددی از طریق رسانه ها به آموزش درباره استفاده از کاندوم و داشتن رابطه جنسی پرخطر پرداختند.

در سال ۱۹۸۷ با کشف اولین داروی موثر بر ویروس نقص ایمنی اکتسابی (HIV ) افراد به پرخطر بودن بیماری ایدز کم توجه شده وهمزمان تاکید رسانه ها نیز از برنامه های آموزشی در این زمینه برداشته شد. امروزه در اکثر برنامه های تلویزیونی و تبلیغی شاهد روابط جنسی پرخطر هستیم. در این برنامه ها افراد به داشتن ارتباط های جنسی کوتاه مدت، با افراد ناشناخته و بدون استفاده از وسایل محافظت کننده چون کاندوم تشویق می شوند و در انتها نیز شاهد شادی و هیجان بازیگران برنامه تلویزیون هستیم که با وجود اقدام به برقراری روابط جنسی پرخطر، دچار مسئله حادی نشده اند و به زندگی خود ادامه خواهند داد. این الگوها به همراهی عدم آموزش صحیح جنسی و عواملی از این دست سبب شده که در پنج سال اخیر شاهد رشد صعودی بیماری ها باشیم. برخی از این بیماری ها به سادگی قابل پیشگیری و پس از تشخیص در مدت کوتاهی قابل علاج می باشند. اما همین بیماری ها چنانچه درمان نشوند عواقب تلخی چون نازایی، از کار افتادن اعضای بدن و حتی مرگ را بدنبال خواهند داشت.

هرارتباط جنسی بدون استفاده از کاندوم آلت تناسلی و یا کاندوم دهانی (ورقه ای مثل کاندوم باز شده که در هنگام رابطه جنسی دهانی بر روی ناحیه تناسلی خانم ها کشیده می شود) پر خطر است. حتی اگر فقط برای یک بار باشد.

استفاده از الکل و مواد مخدربخصوص کوکائین و قرص های اکستسی یا اکس بدلیل مختل نمودن قدرت تصمیم گیری در مغز باعث می شوند که فرد دست به رفتار های پر خطر بزند. پژوهش ها حاکی از آن است که اکثر افراد در حالت مستی و یا از خود بی خودی پس از مصرف الکل و یا مواد مخدر دچار بارداری ناخواسته و یا ابتلا به بیماریهای مقاربتی شده اند.

بعضی از متخصصان معتقدند که همیشه باید از کاندوم استفاده کرد حتی اگر با یک نفر ارتباط دارید. این مسئله شاید کمی ترسناک باشد بخصوص برای زوج هایی که برای مدتی طولانی با هم زندگی کرده اند. اما متاسفانه همه افراد پایبند به اصول اخلاقی نیستند و ممکن است روابط جنسی خارج ازاین چهارچوب را هم داشته باشند که در این صورت بدلیل اینکه نمی توانند به همسر و یا شریک جنسی شان بگویند که رابطه دیگری داشته اند، حتی اگر متوجه بشوند که به بیماری دچار هستند نمی توانند این قضیه را با او مطرح کنند و این مسئله باعث می شود که بیماری را به شریک جنسی شان انتقال بدهند، بعد خودشان به دنبال درمان بیماریشان بروند و معالجه شوند اما چون شریک جنسی شان هنوز مبتلا است دوباره بیماری را به آنها می دهد و این چرخه معیوب تا زمانی تکرار می شود که زوج، هر دو درمان را دریافت کنند.

در مورد بیماریهای مقاربتی چون ایدز و هپاتیت شکل خاص استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق هم موجب انتقال خون فرد آلوده به فرد سالم می شود. معتادین تزریقی باید بیش از دیگران مراقب این مسئله باشند. همچنین در صورتیکه به دندانپزشک مراجعه کردید یا برای آزمایش خون یا تزریق به دکتر مراجعه نمودید حتما دقت کنید که سرنگ جدید برای شما باز کنند. دریافت خون به دلایل پزشکی هم می تواند موجب انتقال بیماری باشد اما با کنترلی که امروزه بر روی خون های اهدا شده انجام می شود این راه انتقال بسیار کم است.

علائم زنگ خطر بیماریهای مقاربتی

 • هرگونه ترشح غیر طبیعی (بو، غلظت و رنگ) از واژن و یا آلت تناسلی
 • هرگونه خونریزی از آلت تناسلی آقایان و خونریزی بی موقع برای خانم ها که در موقع عادت ماهانه نباشد
 • درد زیر دل برای آقایان و برای خانم ها در صورتیکه مربوط به عادت ماهانه نباشد
 • درد و یا خونریزی در هنگام برقراری ارتباط جنسی (در برخی موارد علل دیگری دارد اما حتما باید با پزشکتان مشورت کنید)
 • تغییر شکل و یا پوست آلت تناسلی بخصوص در مردان
 • خارش و سوزش در ناحیه تناسلی (حتی پوست رو و یا اطراف آن)
 • سوزش، درد و یا دفع خون در حین ادرار
 • هرگونه برآمدگی غده مانند که در ناحیه تناسلی زیر دست لمس شود. در آقایان بخصوص بیضه ها (بهترین وقت برای معاینه بیضه ها در حمام است زمانی که به شستشوی خود مشغول هستید و کیسه حاوی بیضه ها بدلیل گرمای حمام در حالت استراحت قرار دارد)

توصیه هایی برای اطمینان از سلامت جنسی

انجام چکاپ پزشکی حداقل سالی یک بار به اضافه انجام تست پاپ اسمیر برای خانم هایی که رابطه جنسی دارند

از برقراری رابطه جنسی با افراد مشکوک (فردی که به اعتیادش شک دارید، تاتو دارد، زیورآلاتی چون بینی واره و غیره دارد) و یا کسانی که نمی شناسید خودداری کنید

با افراد متعدد رابطه جنسی برقرار نکنید

چنانچه حتی یکی ازعلائمی که در بالا ذکر شد را داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید

چنانچه رابطه پر خطر جنسی داشتید یا کاندوم پاره شد، منتظر علائم نشوید فورا به پزشک مراجعه کنید

برای دوستان خارج از کشور، این بار که به دکتر مراجعه کردید از او بخواهید جزوه های آموزشی به شما بدهد. اگر با زبان فارسی راحت تر هستید حتما این را عنوان کنید، حتی اگر دکترتان این مطالب را نداشته باشد می تواند راهنماییتان کند که از کجا آن ها را بدست بیاورید (این جزو وظایف پزشکان و نرس ها است)

اگر جواب آزمایشتان مثبت بود، خونسرد باشید. داروها را تا دوز آخر و به موقع مصرف کنید. تا زمانی که کاملا درمان نشده اید با هیچ کس ارتباط برقرار نکنید. حتما موضوع را با شریک یا شریک های جنسی تان مطرح کنید چون حتی اگر واکنش ناخوشایندی ببینید حداقل وظیفه انسانی تان را انجام داده اید. بعضی پزشکان می توانند به شریک جنسی شما دارو بدهند بدون اینکه او بداند که شما مشکلی داشته اید. برای این مسئله با پزشکتان مشورت کنید

برای درمان هر یک از بیماری های ذکر شده نوع آنتی بیوتیک خاصی وجود دارد بنابراین حتما باید دکتر آن ها را تجویز نماید نه دوستان و نه جعبه دارویی که در منزل دارید

فراموش نکنید که افرادی که در حرفه های پزشکی و یا خدمات درمانی تحصیل میکنند در مورد اخلاق حرفه ای آموزش داده می شوند و اکثرا کار خود را درست انجام میدهند. اما چنانچه با مطرح کردن مشکل خود با برخورد متعصبانه و غیرحرفه ای پزشک، ماما، مسئول داروخانه و یا سایر افرادی که در زمینه خدمات پزشکی و درمانی فعال هستند روبرو شدید، همیشه به یاد داشته باشید که شما کار درست را کرده اید که برای گرفتن کمک به آن ها مراجعه کرده اید و این جزیی از وظیفه آن ها است که بدور از تعصبات شخصی به شما کمک کنند. هرگز بخاطر ترس از برخورد نادرست یک فرد درخواست کمک برای سلامتی تان را به تعویق نیاندازید. بر طبق قانون جدید در ایران درمانگران اجازه ندارند از شما در مورد وضعیت تاهل شما سوال کنند.

قسمتی از برنامه درگوشی ها نگارش و تولید دکتر سارا ناصرزاده روان درمانگر و مشاور زوج ها ، برنامه ای از بی بی سی پرشین
این نوشته در بهداشت جنسی, بیماریهای منتقله از راه جنسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to بیماریهای مقاربتی ؛ علائم،درمان و عوارض دراز مدت انها

 1. payam می‌گوید:

  سلام اقای دکتر . در قسمتی از این مقاله گقتین بوی غیر طبیعی!
  من چند وقتی هست که بوی بدی رو احساس میکنم بین پاها تا زیر بیضه.
  ۳ ماه هست که به دلیل موهای زیاد دچار کیست چرکی در ناحیه بالا مقعد شدم و با چرک خشک کن به طور موقت خوبش کردم ولی زمانی که فعال بود چرک زرد رنگی ازش خارج میشد و بوی خیلی بدی هم داشت میخواستم بپرسم الان ممکنه بوی بین پاهام و زیر بیضه برای اون باشه ؟! و اگه بله ایا ممکنه اون کثیفی چرک باعث مشکل دیگه ای بشه ؟ من مرتب میشورم خودم و با کرم مو بر هم تمام مو های بدنم و میزنم.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.