سکانس دوم پس از اختلال جنسی

شاید شما هم با افرادی مواجه شده­ اید که دائم می گویند :

“حوصله ­ام از این زندگی سر رفته،‌ دل و دماغ ندارم، خسته­ ام”
 

یا اینکه از ابتدای روز عصبی هستند و حوصله هیچ کس و هیچ کاری را ندارند. اگر این فرد متأهل باشد و شرم و حیای عرف جامعه ما، مانع از بازگویی مشکلات واقعی و حقایق وی نشود و شما از او بپرسید :”چرا اینطور هستی؟!” بدون شک بخش قابل توجهی از این افراد از زندگی زناشویی خود احساس رضایت نداشته و به دلیل عدم توانایی در کسب لذت از یکی از قویترین غرایز طبیعی بشر دچار سرخوردگی­ های دراز مدت هستند. اما متأسفانه همیشه با موضوع لذت جنسی (حتی نوع مشروع آن) و کسب رضایت از زندگی زناشویی همچون یک تابو برخورده شده است، و کمتر کسی در پی راه حل علمی و منطقی برآمده است. حتی اگر کسی هم قصد حل مشکل را داشته باشد، جایی را برای کسب دانش مطمئن و درمان مناسب پیدا نخواهد کرد ( به ویژه در نقاط دور افتاده).

در جامعه ما به استناد شواهد تاریخی و برخی مطالعات صورت گرفته روش­های برخورد با مشکلات جنسی زناشویی بدین شکل بوده است. در میان زنان اصولاً واکنش منزوی شدن، افسردگی و توجه بیش از پیش به فرزندان به عنوان راه حل انتخاب شده است و در برخی از افراد هم کسب رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده یک راه حل بوده است. در میان مردان برقراری رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده ، ازدواج مجدد ، استفاده از مواد مخدر ، مصرف الکل یا سایر داروها و در بسیاری از موارد طلاق به عنوان جایگزین کمبود ذکر شده انتخاب شده است. وقتی در مقام بررسی آسیب شناسی و علل طلاق یا حتی خیانت در ازدواج یا اعتیاد برمی­ آییم در بسیاری از موارد رد پای یک اختلال جنسی یا نارضایتی از زندگی زناشویی زوجین را به چشم می­بینیم. حال سؤال اساسی این است: راه پیشگیری از به وجود آمدن این عوارض ثانویه اختلال جنسی در زندگی زناشویی کدام است؟ بدون شک استفاده از جایگزین­ های نامناسب و درمان­های اشتباه اختلالات جنسی ذکر شده ، ‌ریشه در ناآگاهی افراد دارد و بدیهی است اگر افراد ماهیت مشکل و راه حل­های مناسب و منطقی آن را بدانند از عوارض ثانویه آن مصون خواهند ماند. توصیه می­شود مشاوره پیش از ازدواج فردی یا زوجی و مشاوره پس از ازدواج به ویژه برای کسانی که احساس مشکل می­ کنند و رضایت کامل از روابط جنسی خود و همسرشان ندارند، حتماً انجام شود.

این نوشته در رضایت زناشویی, مشاوره جنسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 پاسخ به سکانس دوم پس از اختلال جنسی

  1. فاضل می‌گوید:

    سلام دو سوال
    سوال اول: آیا تجاوزهای خانگی و اذیت و آزارهای جنسی توسط نزدیکان با این قضیه(مشکلات جنسی میان زوج ها) مستقیما در ارتباط است یا این موضوعات از یکدیگر جدا دسته بندی میشوند؟
    سوال دوم : آیا مشکلات جنسی در یک ازدواج منجر به طلاق، تاثیرات منفی خود را بر زندگی دوم(ازدواج دوم) اعمال خواهد کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید