سکانس دوم پس از اختلال جنسی

شاید شما هم با افرادی مواجه شده­ اید که دائم می گویند :

“حوصله ­ام از این زندگی سر رفته،‌ دل و دماغ ندارم، خسته­ ام”
 

یا اینکه از ابتدای روز عصبی هستند و حوصله هیچ کس و هیچ کاری را ندارند. اگر این فرد متأهل باشد و شرم و حیای عرف جامعه ما، مانع از بازگویی مشکلات واقعی و حقایق وی نشود و شما از او بپرسید :”چرا اینطور هستی؟!” بدون شک بخش قابل توجهی از این افراد از زندگی زناشویی خود احساس رضایت نداشته و به دلیل عدم توانایی در کسب لذت از یکی از قویترین غرایز طبیعی بشر دچار سرخوردگی­ های دراز مدت هستند. اما متأسفانه همیشه با موضوع لذت جنسی (حتی نوع مشروع آن) و کسب رضایت از زندگی زناشویی همچون یک تابو برخورده شده است، و کمتر کسی در پی راه حل علمی و منطقی برآمده است. حتی اگر کسی هم قصد حل مشکل را داشته باشد، جایی را برای کسب دانش مطمئن و درمان مناسب پیدا نخواهد کرد ( به ویژه در نقاط دور افتاده).

در جامعه ما به استناد شواهد تاریخی و برخی مطالعات صورت گرفته روش­های برخورد با مشکلات جنسی زناشویی بدین شکل بوده است. در میان زنان اصولاً واکنش منزوی شدن، افسردگی و توجه بیش از پیش به فرزندان به عنوان راه حل انتخاب شده است و در برخی از افراد هم کسب رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده یک راه حل بوده است. در میان مردان برقراری رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده ، ازدواج مجدد ، استفاده از مواد مخدر ، مصرف الکل یا سایر داروها و در بسیاری از موارد طلاق به عنوان جایگزین کمبود ذکر شده انتخاب شده است. وقتی در مقام بررسی آسیب شناسی و علل طلاق یا حتی خیانت در ازدواج یا اعتیاد برمی­ آییم در بسیاری از موارد رد پای یک اختلال جنسی یا نارضایتی از زندگی زناشویی زوجین را به چشم می­بینیم. حال سؤال اساسی این است: راه پیشگیری از به وجود آمدن این عوارض ثانویه اختلال جنسی در زندگی زناشویی کدام است؟ بدون شک استفاده از جایگزین­ های نامناسب و درمان­های اشتباه اختلالات جنسی ذکر شده ، ‌ریشه در ناآگاهی افراد دارد و بدیهی است اگر افراد ماهیت مشکل و راه حل­های مناسب و منطقی آن را بدانند از عوارض ثانویه آن مصون خواهند ماند. توصیه می­شود مشاوره پیش از ازدواج فردی یا زوجی و مشاوره پس از ازدواج به ویژه برای کسانی که احساس مشکل می­ کنند و رضایت کامل از روابط جنسی خود و همسرشان ندارند، حتماً انجام شود.

این نوشته در رضایت زناشویی, مشاوره جنسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 Response to سکانس دوم پس از اختلال جنسی

  1. فاضل می‌گوید:

    سلام دو سوال
    سوال اول: آیا تجاوزهای خانگی و اذیت و آزارهای جنسی توسط نزدیکان با این قضیه(مشکلات جنسی میان زوج ها) مستقیما در ارتباط است یا این موضوعات از یکدیگر جدا دسته بندی میشوند؟
    سوال دوم : آیا مشکلات جنسی در یک ازدواج منجر به طلاق، تاثیرات منفی خود را بر زندگی دوم(ازدواج دوم) اعمال خواهد کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.