خواب گردی جنسی

اخیرا گزارش جالبی از یک اختلال ناشایع در یک روزنامه محلی کانادا به چاپ رسید که در ان به تعرض جنسی یک پدر ۴۸ ساله به دختر نوجوان خود اشاره کرده بود. این دختر گفته بود که پدرش لباس زیر او را در اورده و با نگه داشتن دست و پایش سعی در لمس اندام تناسلی او نموده است. این دختر کاملا مطمئن بود که پدرش کاملا خواب بوده و خرخر می کرده است و هر قدر تلاش کرده بود نتوانسته بود او را بیدار کند.

این فرد توسط پلیس بازداشت شده و به تعرض جنسی متهم شده بود اما توسط تیمی از روانپزشک و متخصص خواب مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده که به گونه ای از اختلال خواب به نام خواب گردی جنسی “sexsomnia” مبتلا می باشد. ماهیت این اختلال شبیه راه رفتن در خواب ،ارتکاب جنایت در خواب یا دزدی در خواب است. اما بدلیل ماهیت خاص این اختلال ، نه خیلی گزارش می شود نه به راحتی تشخیص داده می شود.

اکثر قربانبان این اختلال اعضای خانواده هستند. بعد از اظهار نظر پزشکان در خصوص این مرد ۴۸ ساله همسرش اعتراف نمود که در چندین مورد در سالهای قبل او اقدام به برقراری روابط جنسی ناخواسته در شبها با همسرش نموده است ولی او این موارد را مخفی نگه داشته است!!

عوامل محرک و برانگیزاننده اختلال خواب گردی جنسی شامل کم خوابی ، اختلال خواب ، الکل و استرس می باشند و این فرد نیز شب قبل از حادثه الکل نوشیده و به شدت خسته بوده و تحت فشار ناشی از کار و شرایط مالی بوده است.

خوشبختانه در صورت تشخیص درست و به موقع ، اختلال خواب گردی چنسی براحتی قابل درمان و کنترل می باشد و برای کنترل تنها نیاز به هوشیاری اعضای خانواده و دقت به رفتار و تغییر رفتار فرد مشکوک به بیماری می باشد و پزشکان با تجربه تنها زمانی قادر به تشخیص این اختلال هستند که بتوانند اظهارات صادقانه اعضای هم خانه را داشته باشند.

www.sexsomnia.org

دکتر امیر سخاوتی
مشاور و درمانگر جنسی
این نوشته در بیماریها و سلامت جنسی, سوء استفاده جنسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 پاسخ به خواب گردی جنسی

  1. ari می‌گوید:

    Slm aghaye d.r khaste nabashi.aghaye d.r parde man ertejaeiye.ba dostam rabete az jolo dashtam2bar dardo khonrizi nadashtam.aya pardamo adast dadam?

  2. میثم می‌گوید:

    با سلام خدمت جناب دکتر من به نوعی دچار خوابگردی یا شایدم sexsomnia هستم باید چی کار کنم .باید مشاوره بدم یا به روان پزشک برم .خواهشا راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید