تاثیر سیگار بر هورمون های جنسی

نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که سیگار کشیدن سبب افزایش سطح هورمونهای جنسی در دوران یائسگی می شود. مطالعه قبلی نشان داده که سطوح بالای هورمون های استروژن و آندروژن می تواند عامل خطری برای سرطان های سینه و جداره رحم (اندومتر) و نیز برای دیابت تیپ دو باشد.

محققین نمونه خون ۲۰۳۰ زن یائسه با سنین بین ۵۵ تا ۸۱ سال را بررسی کردند و متوجه شدند که سطح هورمون های استروژن و آندروژن در جریان خون افراد سیگاری از افراد غیر سیگاری یا افرادی که سیگار را ترک کرده اند ، بالاتر بود.

افزایش مشاهده شده در سطح هورمون های جنسی با مصرف سیگار بیانگر این موضوع است که سیگار علاوه بر اثرات سمی و سرطان زایی مستقیم خود ، همچنین محتمل است از طریق مکانیسم های هورمونی بر بروز بیماریهای مزمن اثر گذارد.

فواید قطع مصرف سیگار

 اما خبر خوب اینکه این اثر مصرف سیگار قابل برگشت است و تقریبا یک کاهش فوری در سطح هورمون های جنسی زنانی که سیگار را قطع کرده اند دیده شده است.

کاهش خطر بروز سرطان ، بیماریهای قلبی و تنفسی بعنوان بزرگترین دستاورد سلامت محور قطع سیگار خیلی خوب شناخته شده است. این تحقیق بیان می کند که قطع سیگار بدلیل تعدیل خطر بیماریهای مرتبط با هورمون جنسی می تواند فواید بیشتری داشته باشد هرچند خود محقق بررسی بیشتر را ضروری می داند.

این پژوهش توسط خانم دکتر Brand انجام شده و در ماه اکتبر سال جاری در نشریه Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شده است.

www.webmed.com

دکتر امیر سخاوتی
مشاور و درمانگر جنسی
این نوشته در اعتیاد و سلامت جنسی, پیری و سلامت جنسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.