آنچه از بهداشت جنسی همه باید بدانند

اگر خواهان یک زندگی جنسی رضایت بخش ، ایمن و مسئولیت پذیر هستید ؛ آگاهی از بهداشت و سلامت جنسی و بهداشت تولید مثل برای شما ضروری است. بهداشت جنسی نیاز به یک رویکرد مثبت نسبت به جنسیت انسان (human sexuality) و نیاز به درک درست عوامل متعدد شکل دهنده رفتار جنسی انسان دارد.

بهداشت جنسی در سال ۱۹۹۴ بعنوان بخشی از بهداشت تولید مثل توسط سازمان جهانی بهداشت معرفی شد. بر اساس ان تعریف غنی سازی و اعتلای شخصیت ، روابط و عشق اجزای بهداشت جنسی بودند که بعدها با تلفیق دو عنصر پایه ای تر” اطلاعات جنسی و لذت ” این تعریف کامل تر گردید.

هم اکنون تعریف کلمه به کلمه سازمان جهانی بهداشت از بهداشت جنسی بدین شکل است : شرایطی از سلامت جسمی ، فکری و اجتماعی که در ارتباط با جنسیت می باشد. این امر نیاز به یک رویکرد مثبت و دقیق نسبت به جنسیت و روابط جنسی داشته و  همچنین نیاز به امکان داشتن تجارب جنسی ایمن و رضایت بخش به دور از هرگونه تهدید ، تبعیض و خشونت دارد.

در طول سه دهه گذشته جامعه بشری تغییرات عمیقی را در درک و فهم جنسیت انسان و رفتارهای جنسی او مشاهده نموده است. تاثیرات ناشی از بیماری ایدز ، دیگر بیماریهای منتقله از راه جنسی ، حاملگی های ناخواسته ، سقط های غیر ایمن ، ناباروری ، خشونت های بر پایه جنس ، اختلالات جنسی و تبعیض های ناشی از نوع گرایش جنسی (هم جنس گرا یا دیگر جنس گرا) نقش عمده ای در این تغییرات ایفا نموده اند.

در مقوله بهداشت جنسی شما خواهید دانست

اندام تناسلی خودتان و شریک جنسی تان (جنس مخالف) از چه بخش هایی درست شده است و نقش و وظیفه هر کدام از انها چیست.مسائلی همچون اندازه الت تناسلی ، میزان ترشح مایع منی ، پروستات و نقطه جی مردان ، نقش کلیتوریس و پرده بکارت از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

اشنایی با دوره پریود و مشکلات همراه نظیر سندورم پیش از قاعدگی ، تاثیر این دوره در تمایلات زنانه ، تاثیر ان بر روابط زناشویی ، یائسگی و نحوه برخورد با این دوران یکی از موضوعات اساسی در بهداشت جنسی است.بسیاری از مردان بدلیل نااگاهی از این دوران و تغییرات هورمونی ان شیوه برخورد با همسر خود را نمی دانند و این امر سبب بروز مشکلاتی در زندگی جنسی انها می شود.

بیماریهای منتقله از راه جنسی نظیر زگیل تناسلی ، هرپس ، ایدز ، هپاتیت بی و سی ، سوزاک و سیفایس و … موضوع دیگری است که همگان باید بخوبی با ان اشنا باشند. ارتقا دانش عمومی در حوزه بهداشت جنسی باید افراد و خانواده ها را از ابتلا به این بیماری ها مصون بدارد و بستری مناسب برای ارتباط جنسی سالم میان افراد فراهم نماید.

یکی دیگر از مباحث مطرح در زمینه بهداشت جنسی ، پیشگیری از بارداری است. آشنایی با کاندوم و روش درست استفاده از ان ، آشنایی با سایر روشهای مهم پیشگیری از بارداری بخصوص روش اورژانس از ضروری ترین مسائلی است که همگان باید بدانند. حدس می زنید سالانه چند مورد بارداری ناخواسته و سقط غیر ایمن بدلیل این ناآگاهی ها اتفاق می افتد؟

و بالاخره افکار و باورهای جنسی ، آموزه های اجتماعی و مذهبی ، قوانین و مقررات اجتماعی از یک سو و رفتارهای جنسی بعنوان عوامل و بسترهای بسیاری از اختلالات جنسی ، مواردی هستند که باید در حوزه بهداشت جنسی به انها پرداخته شود.

اختلالات جنسی نیز همچون یک ارتباط جنسی سالم دارای سه بعد فیزیکی ، ذهنی و اجتماعی هستند که ما در کلینیک بعد سوم سعی می کنیم به همگی انها بپردازیم.

www.who.int

دکتر امیر سخاوتی
مشاور و درمانگر جنسی
این نوشته در بهداشت جنسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.