جایگاه انزال زودرس از منظر ابوعلی سینا

مقوله بهداشت جنسی و عناصر وابسته آن از چنان اهمیتی برخوردارند که همه اطبای بزرگ تاریخ از پرداختن به ان غافل نبوده اند. طبیب شهیر ایرانی ابوعلی سینا ، بخش قابل توجهی از کتاب سوم خود را به این بحث اختصاص داده است و اما در منتخبی از این کتاب که در ذیل به ان اشاره کرده ام ، شما می توانید نهایت دقت و درایت این طبیب عالیقدر را در بسیاری از مولفه های بهداشت جنسی ببینید.

ایشان به وضوح به اهمیت موضوع روابط جنسی سالم میان زن و مرد اشاره می کنند و نیز اطبای همدوره خود را از ترس و شرم پرداختن به این موضوع برحذر می کنند. همچنین شما خواهید دید که موضوع نگرانی مردم از اندازه الت تناسلی خودشان قدمتی تاریخی دارد و این زمینه تاریخی به همراه مقایسه ها و نمایشهایی که در قرن اخیر ایجاد شده (پدیده پورن) ، سبب اضطراب روزافزون افراد بابت مسئله اندازه الت تناسلی شده و طبعا دامنه اختلال انزال زودرس را گسترش داده است.

همچنین در این متن کوتاه ، بوعلی به روشنی به موضوع انزال زودرس در مردان و تبعات ان اشاره دارد و سعی می کند با تشریح عواقب این مسئله ، مردان و زنان را برای رفع این اختلال، تشویق کند. و نیز مردان را به شدت از رها کردن همسرانشان بدون ارگاسم نهیب می زند و در اخر اشاره کوتاهی دارد به رویکرد درمان انزال زودرس که شاید بنا به مقتضیات جامعه ان روز و وجود تمرکز تاریخی بر نحوه رابطه زن و مرد ( تمرکز بر الت تناسلی و دخول) امکان پرداختن بیشتر به موضوع نبوده است اما همین اندک نیز برای درمانگران امروز کافی است. و اما کلام شیخ الرئیس ؛

“زیان اجتماعی ناشی از شرم طبیب

طبیبان معالج بیماران شرم دارند که درباره بزرگ شدن ذکر مردان یا تنگ شدن فرج زنان و لذت بردن زنان از جماع ، شرحی بدهند و این مسائل را بیان کنند؛ اما نمی دانند که در این پرده پوشی چه زیانهایی به مردم می رسانند. نمی دانند که این مسائل با تولید نسل ارتباط مستقیم دارد. یا می دانند و خجالت می کشند بگویند؛ در حالیکه پای مسائل بسیار مهمی در میان است خجالت معنی ندارد.

بسیار اتفاق افتد که ذکر مرد کوچک یا کوتاه است و چون این کوچکی از حد طبیعی کمتر است برای زن هیچ لذتی در بر ندارد زن آب پشتش نمی ریزد و اگر اب پشت زن بر نجوشد و با اب پشت مرد مخلوط نشود ، تکوین جنین صورت پذیر نیست.

شاید همین کوتاهی و کوچکی ذکر موجب شود که زن از شوهرش نفرت پیدا کند و پی مرد دیگری بگردد. و از ان سوی اگر فرج زن تنگ نباشد ، مرد را خوش نیاید و از اثر نفرت مرد، زن نیز دلگیر می شود و با شوهر نمی سازد ان وقت هم مرد و هم زن می خواهند جفت خود را عوض کنند.

مساله لذت دیدن از جماع بین زن و شوهر بسیار جای اهمیت است ؛ زنها دیرتر از مردان اب پشتشان بر می جوشد ؛ اگر مرد قبل از اسودن زن کارش تمام شود و ذکر را بیرون کشد و هنوز لذتی به زن نرسیده باشد ، زن را هیجان زده می کند و به دلیل محروم شدن از لذت رنج می برد؛ که از این گونه جماع نیز نسلی ببار نمی اید و زن که از جماع شوهر لذت نمی بیند و ارزوی جنسی اش ارضا نمی شود پی هر فرصتی می گردد که ارضا گردد. اینگونه زنان حتی اگر نتوانستند مردی پیدا کنند، از روی ناچاری همدردی را از میان زنان بر می گزینند و از بر هم ساییدن فرج ارزو را تا اندازه ای فرو می نشانند.”

قانون در طب ، کتاب سوم ، بخش سوم

فصل نوزدهم از گفتار اول فن بیستم

این نوشته در الت تناسلی, انزال زودرس ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به جایگاه انزال زودرس از منظر ابوعلی سینا

 1. ساداتی کرمی می‌گوید:

  ممنون از کار خوبتون ، خواستم نظر ابوعلی سینا و درمان این طبیب عزیز را دررابطه با بزرگ کردن الت تناسلی و زود انزالی بدونم ، در این بخشی که گفته شد نظر ایشان درباره درمانش نبود ،ایا نظر ایشان دررایطه با درمان این موضل وجود دارد ؟اگر نظرشون هست پس منتظر جوابتون هستیم ،خیلی متشکر

  • دکتر امیر سخاوتی می‌گوید:

   من بیش از این در کتاب قانون ان بزرگوار ندیدم ولی شما خود میتوانید در کتاب جستجو کنید شاید در بخش هایی اشاراتی کرده باشد که من ندیده ام.
   درمان این مشکل در ان زمان با حال می تواند بسیار تفاوت کند چون این یک بیماری جسمی مثل فشار خون نیست که بشود از یک شیوه همیشه استفاده کرد. مسایل اجتماعی و اگاهی های فردی در بروز و رفع این مشکل نقش اساسی دارند.البته در همین چند خط هم بوعلی به درمان اشاره کرده است اما نه مستقیم

دیدگاهتان را بنویسید